I trymestr
Początek ciąży
Pierwszy trymestr ciąży trwa 12 tygodni i jest najważniejszym i jednocześnie najbardziej ryzykownym, dlatego pierwsze tygodnie ciąży są bardzo ważne. To tygodnie kiedy szczególnie trzeba na siebie uważać i dbać o nasze zdrowie. W pierwszym trymestrze dochodzi do rewolucji w naszym organizmie mimo, że brzuch nie jest jeszcze widoczny, natomiast dolegliwości, które towarzyszą podczas pierwszego trymestru powodują też, że jest to bardzo ciężki dla kobiet okres. Jest to też kluczowy czas dla rozwoju dziecka, w tym czasie tworzone są wszystkie układy i narządy wewnętrzne, dlatego tak ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego
Bardzo ważne jest również, aby wykonać wszystkie niezbędne badania, w tym celu stworzyliśmy kalendarz badań w pierwszym trymestrze.
Znajdziesz w nim wszystkie informacje na temat badań, które musisz wykonać, warto się z nim zapoznać, aby wiedzieć jakie czekają Cię badania i kiedy dokładnie musisz je wykonać.
O czym powinniśmy pamiętać podczas pierwszych tygodni ciąży
Zbilansowana dieta – nudności lub wymioty, które występują w tracie pierwszego trymestru powodują, że niejednokrotnie musimy zmodyfikować naszą dietę. Przede wszystkim postawmy na mniejsze, ale częstsze posiłki. Unikajmy produktów przetworzony a wybieraj pełnowartościowe posiłki. Są też produkty, które całkowicie powinny zniknąć z naszego menu:
- serów pleśniowych, ponieważ mogą zawierać bakterie z rodzaju listeria, które są niebezpieczne dla dziecka,
- surowych jaj i produktów, które je zawierają, z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą,
- surowego mięsa i owoców morza, z uwagi na ryzyko zakażenia listeriozą i toksoplazmozą,
- alkoholu i narkotyków
- dużej ilości czarnej herbaty
- słodkich gazowane napoje
- produktów intensywnie przyprawionych, ciężkostrawnych
- palić papierosów
Unikać intensywnego wysiłku fizycznego – i nie chodzi tylko o obciążające ćwiczenia na siłowni, ale również intensywne sprzątanie, mycie okien czy generalne porządki, które mogą prowadzić do nadwyrężenia naszego ciała, szczególnie musimy uważać na podnoszenie i przesuwanie ciężkich przedmiotów. Aktywność fizyczna nie jest zabroniona całkowicie. Po uzyskaniu zgody przez lekarza możemy wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia. Warto postawić na jogę lub pillates, które dodatkowo pomogą nam się zrelaksować.
Unikać niektórym zabiegom kosmetycznym – w pierwszych tygodniach ciąży nasze samopoczucie może być złe nawet bardzo złe, więc na poprawę humoru możemy chcieć zrelaksować się u kosmetyczki. Musimy jednak pamiętać, że z wielu zabiegów nie możemy skorzystać w trakcie ciąży, dlatego od razu poinformujmy kosmetyczne o naszym stanie. Z jakimi zabiegami musimy pożegnać się na czas ciąży:
- zabiegi odmładzające
- drenaż limfatyczny
- depilacja woskiem
- zabiegi redukujące cellulit
- zabiegi z użyciem lasera
- likwidacja blizn i przebarwień
- zabiegi z użyciem lasera
Bardzo wiele kobiet zastanawia się czy w ciąży można farbować włosy. Otóż w pierwszym trymestrze jest to zdecydowanie odradzane przez ginekologów, dlatego warto się wstrzymać z tym zabiegiem do drugiego trymestru. Natomiast dobra wiadomość jest dla zwolenniczek żelowych paznokci oraz hybrydy te bezpiecznie możemy wykonywać w trakcie ciąży.
Używać niektórych kosmetyków – są kosmetyki, które swoim składem mogę spowodować zagrożenie zarówno dla przyszłej mamy jak również dla dziecka. Unikajmy kosmetyków, które zawierają dużą ilość parabenów, ftalanów, wysokie stężenie fluoru, tetracykliny, kwasu salicylowego oraz triclosanu. Wszystkie te składniki mają wpływ na naszą gospodarkę hormonalną jak również mogą wpływać bezpośrednio na płód. W trakcie ciąży najlepiej przejść na kosmetyki naturalne, które mają bezpieczny skład. Warto też postawić na BIO kosmetyki. Przed zakupem zawsze przeczytajmy dokładnie skład, aby sprawdzić czy kosmetyk jest w pełni bezpieczny. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie ilość używanych kosmetyków.
Nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem – większość leków w trakcie ciąży jest zabroniona, dlatego bardzo ważne jest, aby każdy lek, który chcemy wcześniej zażyć skonsultować z ginekologiem.