ciąża

II trymestr

Najprzyjemniejszy okres ciąży

Drugi trymestr ciąży to najprzyjemniejszy czas podczas dziewięciu miesięcy ciąży. Większość dolegliwości z pierwszego trymestru znikają, brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, więc nam nie przeszkadza. W końcu odzyskujemy energie i chęć do działania.  Mogą nam dokuczać jeszcze drobne dolegliwości, ale w porównaniu z pierwszym semestrem będą prawie niezauważalne.

Drugi trymestr rozpoczyna się w się w 17 tygodniu a kończy się w 27.

O ile dla Ciebie będzie to zdecydowanie spokojniejszy czas, to dla Twojego maluszka już nie, co więcej również Ty będziesz mogła to poczuć, gdyż to właśnie w drugim trymestrze zaczniesz odczuwać ruchu swojego dziecka. Przy pierwszym dziecku ruchy pojawiają się około 18 tygodnia, jeżeli to Twoja kolejna ciąża możesz je poczuć dużo wcześniej. W drugim trymestrze ruchy dziecka to jedne z najprzyjemniejszych przeżyć dla przyszłej mamy.

W drugim trymestrze ciąży Twoje ciało zmienia się już w widoczny sposób zarówno dla Ciebie jak i dla otoczenia. Twój maluszek rośnie w szybkim tempie dlatego już na początku drugiego trymestru warto zaopatrzyć się w ciążowe ubrania.

Twoje wizyty u lekarza nadal powinny odbywać się co miesiąc. Podobnie jak w pierwszym trymestrze na każdą wizytę powinnaś wykonywać badanie moczu oraz morfologię, oprócz tego w drugim trymestrze wykonuje się USG połówkowe oraz echo serca płodu. Szczegółowy zakres badań opiszę w kalendarzu badań drugiego trymestru.

Drugi trymestr to czas, kiedy już nie męczą Cię mdłości i  w końcu odzyskujesz apetyt, ale nadal na naszą dietę musimy uważać. Są zasady, które obowiązują całą ciąże:

  • całkowity zakaz spożywania alkoholu i narkotyków
  • zbyt duża ilość  substancji zawierająca kofeinę: ogranicz spożywanie kawy czy energetyków
  • całkowity zakaz palenia papierów również elektrycznych

Dodatkowo warto pamiętać o:

  • urozmaiceniu posiłków
  • jedz często ale małe porcję: najlepiej pięć posiłków dziennie
  • wybieraj zdrowe przekąski, zrezygnuj ze chipsów, paluszków
  • pamiętaj o owocach i warzywach
  • pij duże mleka, w drugim trymestrze znacznie wzrasta zapotrzebowanie na mleko
  • unikaj ciężko strawnych potraw, staraj się gotować na parze bądź smażyć bez tłuszczowo

Ile powinnaś teraz ważyć? Jeżeli przed ciążą warzyłaś :

40-50kg powinnaś przytyć około 6 kg

50-60kg powinnaś przytyć około 6 kg

powyżej 60 powinnaś przytyć 5 kg

powyżej 80 kg powinnaś przytyć 3 kg

Mimo, że ciąża kojarzy się z dodatkowymi kilogramami, musisz pamiętać, że nadwaga w ciąży jest bardzo niebezpieczna zarówno dla Ciebie jak i dziecka. Może prowadzić do nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy ciążowej. Oprócz tego zbyt duża waga osłabia układ mięśniowy i kostny co może utrudnić poród naturalny, a co więcej zwiększa skłonności do zakażań przez co znacznie dłużej goją się rany po nacięciu krocza czy cesarce.

Drugi trymestr to też świetny moment, aby pomyśleć o urlopie. Dolegliwości minęły a jeszcze nie pojawiły się nowe, brzuszek nie jest jeszcze bardzo duży, więc śmiało możemy sobie pozwolić na niewielką aktywność. Dość sporny jest temat latania samolotem w ciąży, ale jak tylko nasz lekarz nie widzi przeciwskazań to śmiało możemy sobie pozwolić na podróż samolotem. Pamiętaj aby każdy wyjazd skonsultować ze swoim lekarzem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *