ciąża

Rozwój ciąży w trzecim miesiącu

9 tydzień ciąży

Ten tydzień jest dla wielu kobiet bardzo ciężkim tygodniem, gdyż większość dolegliwości ciążowych znacznie się nasila. 9 tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca i 1 trymestr.

Zmiany w ciele kobiety

9 tydzień to czas, kiedy już  bardzo wiele symptomów mówi nam o ciąży. Brzuch raczej nadal nie jest widoczny, ale zdarzają się kobiety, szczególnie dla których to nie jest pierwsza ciąża mogą mieć już delikatnie zaokrąglony. Oprócz brzucha to nie jedyna zmiana jak nas czeka. Tak samo zmianie może ulec stan nasze cery. Może stać się gładka i promienna, ale niestety może pójść też w drugą stronę i może pojawić się na niej wiele niedoskonałości. Dość naturalnym objawem są też rumieńce, które są szczególnie widoczne u kobiet z jasną karnacją.

Na tym etapie zwiększają się też znacznie piersi i może to być moment, kiedy potrzebna będzie wymiana na bielizny na większą. Na tym etapie możemy zainwestować już w biustonosze dla ciężarnych, które są przyjemne w dotyku bezszwowe i bez uciskowe.

Powiększająca się macica może nadal powodować bóle podbrzusza.

Objawy i odczucia

Ogromne zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym ciele, mogę spowodować wahania nastrojów i niestety mogą nasilać się z każdym kolejnym tygodniem. Do dość popularnych objawów ciążowych są tzw. guzki Montgomery’ego, które pojawiają się otoczce brodawki. Jest to w zupełności normalne i nie musimy się tym przejmować, gdyż nasze piersi też przygotowują się do karmienia.

Dość przykrą dolegliwością, która może pojawić się w tym tygodniu to opuchnięte i krwawiące dziąsła. Starajmy się unikać twardych pokarmów, które dodatkowo mogą poranić nasze dziąsła. Powinniśmy też zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem, a ja musiałam zrezygnować, ze szczoteczki sonicznej,  bo niestety też była za mocna na moje obolałe dziąsła.

Kolejne objawy jakie mogą towarzyszyć nam w 9 tygodniu to:

  • bóle głowy,
  • spadek libido,
  • niezwykle żywe sny,
  • uczucie niepokoju
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Rozwój płodu

9 tydzień to moment, kiedy nasze maleństwo zaczyna coraz bardziej przypominać dziecko. Rozmiar zarodka to 3-4cm a jego waga to 2-3 gramy. 9 tydzień to też czas dynamicznego rozwoju mózgu oraz układu nerwowy. Głowa nadal stanowi połowę wielkości zarodka, ale powoli zaznaczają się rysy twarzy: nos, usta, oczy i powoli wydłuża się szyja. U rączek coraz bardziej widoczne są palce.

Mimo, że dziecko nadal jest przeźroczyste zaczyna obrastać delikatnym meszkiem włosowym.

Twój maluszek zaczyna już się ruszać, ale minie jeszcze sporo czasu zanim poczujesz pierwsze ruchy.

 

10 tydzień ciąży

Twoja ciąża nadal pozostaje niewidoczna dla innych, ale Ty odczuwasz ją coraz bardziej. W Twoim ciele zachodzi bardzo dużo ważnych zmian.

10 tydzień to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr.

Zmiany w ciele kobiety

Twoja macica rozciąga się każdego dnia i w 10 tygodniu wystaje już z miednicy ponad spojenie łonowe. Jeżeli to Twoja kolejna ciąża brzuch może być już delikatnie widoczny.  W przypadku pierwszej ciąży brzuszek może pojawić się znacznie później.

Zwiększona objętość krwi w Twoim ciele może powodować poszerzenie naczyń krwionośnych przez co znacznie będą widoczne wszelkie żyłki, szczególnie na piersiach, które nadal będą nabrzmiałe i obolałe.

Łożysko jest już w pełni ukształtowane i przejmuje funkcje dostarczania substancji odżywczych oraz tlenu.

Objawy i odczucia

W 10 tygodniu niestety następuje nasilenia wszystkich wcześniejszych objaw i dolegliwości. Jest to jeden z trudniejszych momentów ciąży, pocieszające jest to że z kilka tygodni większość przykrych dolegliwości zniknie.

Jakie dolegliwości towarzyszą nam w 10 tygodniu?

  • nudności lub wymioty
  • lekkie bóle podbrzusza,
  • bóle głowy,
  • ostuda – ciemne przebarwienia na skórze twarzy,
  • tkliwość i drażliwość piersi,
  • niezwykle żywe sny,
  • uczucie niepokoju,
  • zachcianki żywieniowe,
  • wahania nastroju
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Dość nietypową dolegliwością na tym etapie ciąży są zaburzenia widzenia. Spowodowane jest to zwiększoną ilością krwi w krwioobiegu. Jeżeli występuje u Ciebie ta dolegliwość ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi.

Rozwój płodu

W 10 tygodniu nasz maluszek bardzo szybko rośnie, ma już około 3-4cm i waży 4 gramy.  Na USG można już zobaczyć bijące serce, które bije 180 uderzeń na minutę.

W dalszym ciągu kształtują się rysy twarzy, z pomiędzy palców znika błonka, która je łączyła, ma rozwinięte ramiona z zaznaczonymi zgięciami łokcia a co więcej jest w stanie poruszać już nóżkami, ale na tą chwilę są to jeszcze bardzo nieskoordynowane ruchy i dla nas nieodczuwalne, ale im częściej będzie się poruszał tym szybciej wytworzą się mięśnie.

 

11 tydzień ciąży

Twój brzuch zaczyna się powoli zaokrąglać. 11 tydzień to nadal 3 miesiąc i 1 trymestr.

Zmiany w ciele kobiety

Twoje ciało zaczyna się stopniowo zmieniać, brzuch staje się coraz bardziej widoczny, piersi są coraz większe. Macica jest już wielkości grejpfruta. Niektóre z kobiet, mogą na wadze zobaczyć już dodatkowe kilogramy, ale są też takie, które z powodu ciągłych wymiotów na wagę tracą.

W 11 tygodniu u niektórych kobiet może pojawić się ciemna linia na brzuchu zwana linea negra. Pojawia się na skutek zwiększonej ilości melanotropiny hormonu, który odpowiada za ilość barwnika melaniny w naszym organizmie. Zdarzają się kobiety u których linea negra nie pojawia się w ogóle. Zdarza się to szczególnie u kobiet z bardzo jasną karnacją.  Dodatkowo mogą pojawić się ciemne włoski w nietypowych miejscach na ciele np twarzy czy brzuchu.

Natomiast pocieszające jest to, że w ciąży przestają wypadać nam włosy, w związku z czym nasza czupryna staje się znacznie  bujniejsza i możemy sią nią cieszyć przez całą ciąże.

Objawy i odczucia

11 tydzień ciąży do nadal kumulacja wielu nieprzyjemnych dolegliwości, ale każda kobieta jest inna i nie jest powiedziane, że muszą Ci towarzyszyć. W 11 tygodniu najczęściej dokuczają nam nudności lub wymioty, częstsze oddawanie moczu,  zachcianki ciążowe, zmienny nastrój, wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała, wzmożona tkliwości piersi mogą towarzyszyć nam bóle głowy i lekkie  bóle podbrzusza. W tym tygodniu powinnyśmy też zacząć uważać na  żylaki, które również mogą pojawić się w ciąży, mimo że, wcześniej w ogóle nie występowały. Warto unikać długiego stania i siedzenia. Spacerujmy ile się da i najlepiej już na tym etapie zrezygnujmy z butów na obcasie.

 

Rozwój płodu

11 tydzień to czas, kiedy Twoje dziecku już całkiem dobrze zadomowiło się w Twoim brzuchu, dzięki czemu coraz mniej jest narażone na niebezpieczne czynniki, a Ty lada moment wyjdziesz z najbardziej ryzykownego momentu ciąży.

Zarodek zaczyna być płodem, serce jest już ukształtowane, ale to nadal czas bardzo intensywnego rozwoju. W tym czasie tworzone są neurony w mózgu ich ilość może sięgać nawet piętnaście milionów na godzinę!! Oprócz tego wytwarzane są tkanki mózgu, które odpowiedzialne są za narządy zmysłów.

Głowa nie przylega już tak ściśle do tułowia a pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki. Powieki pozostaną zamknięte do 25 tygodnia. Tułów znacznie się wydłuża, powstają mieszki włosowe. U chłopców jądra zaczynają wytwarzać testosteron, natomiast u dziewczynek kształtują się jajniki.

 

12 tydzień ciąży

Większość kobiet, które wiedzą już o ciąży z utęsknieniem oczekują 12 tygodnia. Jest to bardzo przełomowy moment, gdyż znacznie spada ryzyko poronienia. 12 tydzień to też czas, gdzie u większości kobiet lada moment skończą się przykre dolegliwości 1 trymestru.

12 tydzień to ostatni tydzień 1 trymestru i 3 miesiąca ciąży, a także 10 tydzień życia dziecka.

Zmiany w ciele kobiety

Mimo, że to tak kluczowy moment dla naszej ciąży w wyglądzie naszego brzucha nie dochodzi do spektakularnych zmian. Jeżeli to Twoja pierwsza ciąża całkiem możliwe, że Twój brzuch nie będzie jeszcze widoczny. Mimo, że Twój brzuch nie zmienia się diametralnie Twoje ciało cały czas się zmienia. Macica ciągle się powiększa i sięga już ponad kość łonową i przesuwa się w stronę brzucha, dzięki czemu nie naciska już tak na pęcherz i już nie musimy tak często korzystać z toalety.

W 12 tygodniu często zmienia się nasze ciśnienie krwi, która jest teraz pompowana do łożyska przez co nasz mózg może być trochę niedotleniony, co powoduje zawroty głowy, a nawet może powodować omdlenia. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości powinnyśmy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu oraz odpoczywać z lekko uniesionymi nogami np. na poduszce.

 

Objawy i odczucia

To tydzień, kiedy jest duża szansa, że w końcu poczujemy się lepiej. Większość charakterystycznych dla pierwszego trymestru dolegliwości zaczyna powoli zanikać. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie dolegliwości zniknął jak ręką odjął. Dość długo mogą towarzyszyć nam problemy trawienne takie jak zgaga lub wzdęcia. Pamiętajmy o częstym piciu wody, mniejszych a częstszych porcjach oraz unikajmy ostrych potraw.

 

Rozwój płodu

Wielkość płodu w 12 tygodniu wynosi około 6-7 tygodni i waży od 9 do 12 gram. W 12 tygodniu wygląd płodu jest niesamowity, gdyż przypomina miniaturkę  noworodka. Usg w tym czasie to bardzo wzruszający widok dla przyszłych rodziców.

Organy dziecka są już bardzo wykształcone i znajdują się w odpowiednich miejscach. Twój szkrab ciągle macha rączkami i nóżkami, ale ruchy te będą dla Ciebie jeszcze nie wyczuwalne. To nie jedyne umiejętności, oprócz tego potrafi już ssać kciuk, uśmiechać się, otwierać i zamykać buzię.

Wykształcony układ pokarmowy i wydalniczy powoduje, że maluszek połyka płyn owodniowy, który wydala z moczem. Dzięki takim ćwiczeniom uczy się poruszać mięśniami klatki piersiowej, dzięki czemu za kilka miesięcy będzie w stanie zaczerpnąć pierwszy oddech.

Skóra noworodka nadal jest bardzo cienka, ale zaczyna przybierać już różowy odcień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *