Rozwój ciąży w drugim miesiącu
5 tydzień ciąży
W każdym normalnym cyklu 5 tydzień to czas kiedy oczekujemy na miesiączkę, ale w związku z zapłodnieniem do którego doszyło 2 tygodnie temu krwawienie nie nadchodzi. I to zazwyczaj pierwszy objaw, który sugeruje nam, że możemy być w ciąży.
5 tydzień ciąży to 2 miesiąc i jednocześnie 1 trymestr ciąży.
Zmiany w ciele kobiety
Wykonane w tym czasie badanie USG może pokazać pęcherzyk ciążowy, jego wielkość wynosi około 5-11 mm, w zależności w którym dokładnie dniu wykonamy badanie. W piątym tygodniu może być już widoczny pęcherzyk żółtkowy, który świadczy o rozwijającej się ciąży. Zdarza się, że na tym etapie jesteśmy już w stanie zobaczyć zarodek oraz czynność jego serca, tętno wynosi od 60 do 90 uderzeń na minutę i z każdym kolejnym dniem będzie wzrastać.
Są kobiety, które już w 5 tygodniu odczuwają zmiany w swoim ciele, w związku z rozwijającą się ciążą. Jednak na zewnątrz ciąże jest jeszcze zupełnie niewidoczna. Na ciążowe krągłości przyjdzie jeszcze poczekać.
Objawy i odczucia
Większość przyszłych mam nie odczuwa jeszcze żadnych typowych dla ciąży dolegliwości. Zdarzają się jednak kobiety, które na tak wczesnym etapie doświadczają objaw, które mogą sugerować, że w ich ciele pojawiło się nowe życie.
Oprócz braku miesiączki najbardziej charakterystyczną dolegliwością sugerującą ciąże są poranne nudności. W przypadku tej dolegliwości nie ma reguły i każda kobieta przechodzi je inaczej. Są kobiety, które posiadają wyjątkowe szczęście i w ogóle nie mają nudności czy wymiotów, a są i takie kobiety, którym ta przykra dolegliwość towarzyszy nie tylko przez trzy miesiące, przez całą ciąże.
Dodatkowo na tym etapie mogą pojawić się takie dolegliwości jak zmęczenie i senność. Dużo kobiet w 5 tygodniu ciąży odczuwa tkliwość piersi, która również może zwiastować nadejście miesiączki, więc bywa mylące.
Rozwój płodu
Trzeci tydzień od zapłodnienia czyli piąty tydzień ciąży jest bardzo intensywny dla rozwoju płodu. Powstaje trójblaszkowa tarcza zarodkowa a także trofoblast, z którego następnie wytworzy się łożysko oraz błona kosmówkowa. Tarcza zarodkowa, która pierwotnie jest płaska zaczyna zmieniać swój kształt. Podczas tworzenia się trójblaszkowej tarczy zarodkowej, źródłem komórek do budowy listków zarodkowych jest epiblast.
W tarczy zarodkowej, która teraz ma walcowaty kształt otwiera się długa szczelina, w której będzie rozwijał się układ nerwowy. Tworzy się również endoderma, z której w niedługiej przyszłości rozwinie się wątroba, układ pokarmowy oraz płuca. Oprócz endodermy tworzy się mezoderma, która z kolei daje początek kością, sercu, mięśniom i narządom płciowym. I ostatnia ektoderma inaczej warstwa zewnętrzna, z której powstaje skóra, włosy oraz układ nerwowy, a struna grzbietowa wyznacza oś, wokół której kształtuje się szkielet i mięśnie
6 tydzień ciąży
6 tydzień to czas, kiedy coraz więcej symptomów wysyłanych przez naszych organizm utwierdza nas o ciąży. U niektórych kobiet pojawiają się już pierwsze dolegliwości.
6 tydzień to połowa pierwszego trymestru oraz 2 miesiąc ciąży.
Zmiany w ciele kobiety
W szóstym tygodniu zdarzają się kobiety, które jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, że są w ciąży, ale są też kobiety, które już intensywnie odczuwają pierwsze dolegliwości ciążowe takie jak tkliwe piersi czy poranne nudności. Nasz brzuch nadal pozostaje bez zmian nie oznacza to jednak, że nic się w nim nie dzieję. Wielkość brzucha jest sprawą bardzo indywidualną, natomiast zazwyczaj znacznie szybciej pojawia się u kobiet dla których jest to kolejna ciąża.
W przypadku porannych nudności w początkowych tygodniach ciąży możemy stracić na wadzę, dodatkowe kilogramy pojawią się dopiero później.
W szóstym tygodniu z racji rozrastającej się macicy może pojawić się odczucie dyskomfortu i delikatny ból w podbrzuszu.
Objawy i odczucia
Twoja macica zaczyna się powoli rozrastać, co może spowodować, że dopasowane spodnie zaczynają uwierać. Dodatkowo zmiany hormonalne mogą spowodować zatrzymanie wody w organizmie, co może skutkować dodatkowymi centymetrami w talii.
W tym czasie znacznie wzrasta poziom HCG, ale każda kobieta reaguje na niego inaczej. U niektórych kobiet pojawią się już poranne mdłości a inne dopiero będą się zastanawiać czy może są w ciąży.
Rozwój płodu
6 tydzień jest bardzo ważnym tygodniem dla rozwoju płodu, bo to właśnie teraz powstają podstawowe systemy powiązań komórek i narządy. W części grzbietowej zarodka tworzą się dwie równoległe fałdy nerwowe, które będą się łączyć i powiększać. I w ten właśnie sposób powstanie rynienka nerwowa a następnie cewa nerwowa, która to z kolei przekształci się w mózg oraz rdzeń kręgowy.
Serce, które na chwilę obecną przypomina rurkę zaczyna bić. Tworzy się też układ pokarmowy, gardło oraz jelito a wewnątrz powstaje układ wydalniczy oraz układ krążenia.
Wielkość zarodka w 6 tygodniu wynosi od 12 do 17 mm. Największą część stanowi główka, a oczy to dwie maleńkie kropki, podobnie jak uszy.
Z wglądy nasz szkrab nadal przypomina kijankę, ale z każdym dniem jego wygląd będzie się zmieniał.
7 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży to czas, kiedy możemy spodziewać się już charakterystycznych objawów. Bardzo wiele kobiet w tym okresie odczuwa zmęczenie i senność a nawet poranne nudności. To też moment kiedy powinnyśmy wybrać się do ginekologa.
Zmiany w ciele kobiety
Każda z przyszłych mam z utęsknieniem oczekuje na brzuszek. 7 tygodniu możemy zacząć przybierać na wadze, ale brzuszek pozostanie jeszcze niewidoczny, szczególnie jeżeli to nasza pierwsza ciąża.
Natomiast macica cały czas się powiększa, więc nadal może odczuwać bóle podbrzusza. Swoją wielkość mogą też zwiększyć piersi a dodatkowo staną się obolałe i wrażliwe na dotyk.
Bardzo ważne jest, aby w tym czasie zadbać o odpowiednią suplementację, gdyż w ciąży znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały.
Objawy i odczucia
Nudności, które już są zdecydowanie bardziej prawdopodobne niż wcześniejszych tygodniach ciąży. Nie są one niebezpieczne, natomiast bardzo uciążliwe. Jest wiele sposobów, które pomagają załagodzić tą przykrą dolegliwość. Jeden z najbardziej skutecznych sposobów na poranne nudności w ciąży to imbir pod każdą postacią. Czy to cukierki, czy napój czy ciastka, więc za wczasy zaopatrzyć się w którąkolwiek z form.
Oprócz nudności może pojawić się również zadyszka, która jest całkiem normalna na tym etapie ciąży. Nasze serce szybciej bije ponieważ musi przepompować znacznie więcej krwi, która jest niezbędna dla rozwoju dziecka. Zwiększona częstotliwość oddechu powoduje, że szybciej się męczymy i przez to łapiemy zadyszkę.
U wielu kobiet na tym etapie występuje również zwiększony ślinotok. Jest on spowodowany przez zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym organizmie. Ta dolegliwość mija zazwyczaj koło 14 tygodnia.
Rozwój płodu
Wielkość płodu w 7 tygodniu wynosi 0,8 do 1,1cm. Dziecko cały czas się kształtuje i rozwijają się wszystkie niezbędne narządy. Zaczynają się kształtować ręce i nogi. Ręce rozwijają się odrobinę szybciej niż nogi i przypominają postać płetwowatych wypustek.
Główka dziecka wciąż rośnie, a z wydłużonej szyi zaczyna uwydatniać się żuchwa. Powstaje również narząd gardłowy z którego w przyszłości powstanie język i podniebienie.
Mózg dziecka również się rozwija i dzieli się na trzy części:
- przodomózgowie,
- śródmózgowie,
- tyłomózgowie.
7 tydzień to naprawdę intensywny czas dla rozwoju naszego maluszka. Tworzą się zawiązki zębów, czarne plamki przekształcają się w gałki oczne. Kształtuje się wątroba, jelita jak również narządy płciowe. Niestety płeć przyjdzie nam poznać za kilka tygodni.
8 tydzień ciąży
8 tydzień to końcówka 2 miesiąca. Obcy ludzie jeszcze w żaden sposób nie będą wiedzieć, że jesteś w ciąży, ale Ty możesz już odczuwać typowe ciążowe objawy.
Zmiany w ciele kobiety
Brzuszek nadal pozostaje niewidoczny, ale macica z każdym dniem się rozciąga i powiększa, więc nadal możesz odczuwać dyskomfort i ból w dole brzucha.
Piersi również rosną i nadal są bolesne i bardzo wrażliwe na dotyk.
Objawy i odczucia
Na tym etapie liczba dolegliwości znacznie się zwiększa, ale nadal są kobiety, którym nie towarzyszą żadne dolegliwości, więc jeżeli nie czujesz typowych dla ciąży dolegliwości, wcale nie oznacza to, że Twoja ciąża źle się rozwija.
Jakie dolegliwości mogą pojawić się w 8 tygodni? Oprócz nudności i nadmiernego wydzielania śliny o których wspominaliśmy wcześniej dochodzi całe grono nowy, które niestety z czasem będą się nasilać.
- zgaga,
- wydzielina z pochwy o białawym zabarwieniu,
- wzdęcia,
- zmęczenie,
- senność,
- zachcianki ciążowe
Rozwój płodu
8 tydzień podobnie jak 7 to intensywny rozwój naszego maluszka. Nadal kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne. Rosną kończyny górne i dolne. Pojedynczy dotąd pęcherzyk mózgowy dzieli się na trzy a następnie na pięć części. To właśnie z niego powstaną elementy mózgu odpowiedzialne za wszystkie funkcje organizmu.