ciąża

Rozwój ciąży w pierwszym miesiącu

1- 2 tydzień ciąży

Pierwszy i drugi tydzień ciąży nie różni się niczym innym niż pierwszy tydzień każdego cyklu menstruacyjnego. Z racji tego, że bardzo często nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty zapłodnienia to ciąża zaczyna liczyć się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, więc tak naprawdę w pierwszym i drugim tygodniu ciąży jeszcze nie jesteśmy w ciąży i jeżeli jej nie planujemy to nawet nie wiemy, że w niej  będziemy.

Natomiast jeżeli planujemy ciąże możemy zacząć się przygotowywać do zapłonienia. Warto zacząć przyjmować kwas foliowy. Wysokie stężenie kwasy foliowego znacznie zmniejsza wystąpienia u dziecka wad rozwoju oraz sprzyja podziale komórek.

Ważne, aby w tym okresie odżywiać się pełnowartościowo i zrezygnować z jakichkolwiek diet. Restrykcyjna dieta może spowodować trudności w zapłodnieniu a nawet jego brak.

To też idealny moment, aby odstawić wszelkiego rodzaju używki. Organizm dostaje pewnego szoku podczas rzucania nałogu, więc zdecydowanie lepiej zrobić to przed zapłodnieniem. Alkohol, nikotyna czy narkotyki są bardzo niebezpieczne już od zapłodnienia, gdyż wpływają negatywnie na rozwój płodu, mogą doprowadzić do upośledzenia a nawet do poronienia.

1-2 tydzień ciąży

Jak już wcześniej wspominaliśmy pierwszy i drugi tydzień służy bardziej przygotowaniu do zapłodnienia i fizycznie nie jesteśmy jeszcze w ciąży. Nasz organizm jak co miesiąc będzie złuszczał błonę śluzową macicy co objawia się krwawieniem, które trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Wszelkie dolegliwości, które będziemy odczuwać na tym etapie będą związane z menstruacją a nie ciążą. Na te dolegliwości przyjdzie jeszcze czas.

W tym momencie nasz organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Około piątego dnia cyklu rozpoczyna się faza folikularna, w której dzięki hormonowi folikulotropowego w korze jajnika dojrzewają pęcherzyki Graffa. To z nich pod koniec drugiego tygodnia zostanie uwolniona komórka lub komórki.  Następnie komórka wędruje do jajowodu gdzie łączy się z plemnikiem.

Wiele kobiet jest w stanie rozpoznać swoje dni płodne. Towarzyszą temu specyficzne objawy, ból w podbrzuszu, śluz przypominający białko surowego jajka, przeźroczysty i ciągnący się. Zwiększa się również temperatura ciała do 37st. Niestety nie u każdej kobiety owulacja jest odczuwalna, dlatego watro wspomóc się testami owulacyjnymi. W działaniu są bardzo podobne do testów ciążowych. W pobranej próbce moczu badany jest poziom hormonu luteinizującego –LH i na jego podstawie określany jest dzień owulacji. Każe opakowanie zawiera 5 pasków. Test najlepiej rozpocząć około 12-14 dnia cyklu. I codziennie przez kolejne 5 dni powtarzamy tą czynność. I podobnie jak w testach ciążowych jedna kreska oznacza brak owulacji natomiast dwie kreski oznaczają owulację.

3 tydzień ciąży

Zmiany w ciele kobiety

Trzeci tydzień ciąży to czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia i właśnie wtedy zaczyna się fascynująca przygoda. A jak to się to zaczyna? W  jajowodzie dochodzi do zapłodnienia. Powstała zygota wędruje wzdłuż jajowodu do macicy w tym czasie dzieląc się na coraz więcej komórek. Między czwartym a siódmym dniem trzeciego tygodnia dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej ściany macicy. W tym czasie może dojść do lekkiego plamienia, co wiele kobiet myli z miesiączka. Po zagnieżdżeniu się zarodka następuje zwiększenie poziomu hormonu HCG, na podstawie którego określa się tydzień ciąży i czy w ogóle w ciąży jesteśmy.

Objawy i odczucia

Na tym etapie jeszcze nie doskwierają nam typowe objawy ciążowe. W pierwszym tygodniu zapłodnienia nawet najbardziej czuły test nie jest w stanie jej potwierdzić, będzie to możliwe dopiero za dwa tygodnie.

 Rozwój płodu

Trzeci tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem życia dziecka. Proces tworzenia nowego życia jest niezwykły i wspaniały. W chwili połączenia plemnika z komórką jajową następuję połączenia 23 chromosomów męskich z 23 chromosomami kobiecymi dzięki czemu powstaje 23 pary chromosomy na których znajdują się geny.  To właśnie na tym etapie kombinacje genów określają przyszłe cechy człowieka. Trzy dni od zapłodnienia zarodek składa się już z 16 komórek i z każdym dniem dzieli się na kolejne. Układają się one w części zewnętrzne i wewnętrzne. Z części zewnętrznych z których wytworzy się łożysko oraz wewnętrznych, z których powstaje płód.

W 6 dniu po zapłodnieniu zarodek przykleja się i wzrasta w błonę śluzową macicy, dzieje się to dzięki specjalnemu płynowi, który jest przez zarodek. Na tym etapie zarodek widoczny jest tylko przez mikroskop i mierzy około dwóch setnych milimetra, ale już wkrótce nastąpi jego znaczy wzrost i możliwe będzie zobaczenie go podczas badania usg.

 

4 tydzień ciąży

Zmiany w ciele kobiety

Czwarty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem 1 miesiąca. Jest to moment, kiedy na badaniu USG zobaczymy pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek. Nie jest to jednak regułą, zdarzają się sytuację, że pęcherzyk jest widoczny dopiero koło 6 tygodnia ciąży. Jest to też moment, kiedy całkiem możliwe, że na teście ciążowym zobaczymy dwie kreski.

Zdarzają się też sytuacje, kiedy na USG nie pokaże się jeszcze pęcherzyk ciążowy bądź test wyjdzie negatywnie, ale na tym etapie jeszcze nic nie jest przesądzone i całkiem możliwe, że za tydzień bądź dwa okaże się, że jednak kolejne osiem miesięcy spędzimy w oczekiwaniu na maleństwo, które z dnia na dzień będzie rosło.

Objawy i odczucia

Czwarty tydzień ciąży to jeszcze nie czas na charakterystyczne dla ciąży objawy. Większość kobiet nie będzie odczuwała żadnych zmian w swoim ciele bądź samopoczuciu, ale zdarzają się kobiety, które już na tym etapie doświadczają uczucia zmęczenia, tkliwość piersi czy lekkie mdłości.  Objawy te są na tyle nikłe, że bardzo często odczytujemy je jako symptomy zbliżającej się miesiączki.

Rozwój płodu

W czwartym tygodniu zarodek ciągle jest jeszcze w formie blastocysty, ale zazwyczaj pęcherzyk ciążowy znajduje się już w macicy. Ciągły podział komórek na zewnętrznych warstwach powoduje, że już za kilka tygodni powstanie łożysko, które będzie odpowiedzialne za dostarczanie tlenu  oraz niezbędnych składników odżywczych. Natomiast komórki wewnętrzne na tym etapie układają się już się w dwie wyraźne warstwy, dwublaszkową tarczę zarodkową, która z czasem przeobrazi się w nasze oczekiwane z niecierpliwością dzieciątko.

Zarodek w czwartym tygodniu  posiada już trzy warstwy zarodkowe z których wytworzą się poszczególne narządy i układy wewnętrzne:

  • ektoderma –  powstaje z niej układ nerwowy, narządy zmysłów oraz nabłonki,
  • mezoderma – powstaje z niej układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu,
  • endoderma – powstaje z niej układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *