ciąża

Pierwsze objawy ciąży

Czy ja jestem w ciąży??

Każda kobieta inaczej przechodzi ciąże i inaczej ją odczuwa.  Są kobiety, które długo żyją w nieświadomości bo ich organizm nie wysyła jasnych sygnałów, że w ich ciele rozwija się nowe życie, ale są też takie, które już w pierwszych tygodniach mocna odczuwają skutki ciąży.

Jakich objawów możemy spodziewać się w pierwszych tygodniach ciąży?

  • brak miesiączki – to pierwszy objaw, który może spowodować, że w ogóle pomyślimy o ciąży. Zdarzają się też sytuacje, że kilka dni od zapłodnienia występuje delikatnie plamienie, które spowodowane jest zagnieżdżaniem się zarodka i nie jest niebezpieczne dla rozwijającej się ciąży. Oprócz braku miesiączki możemy zauważyć też zwiększoną ilość gęstego śluzu, który chroni zarodek przed zakażeniem z zewnątrz

 

  • nabrzmiałe i bolące piersi – w związku z ogromnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w naszym organizmie i gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej piersi stają się wrażliwe na dotyk, a brodawki obrzmiałe. Dolegliwość ta znika po 12 tygodniu, ale bardzo często pojawia się ponownie w III trymestrze ciąży, gdy piersi przygotowują się do produkcji mleka.

 

  • nudności lub wymioty – to dolegliwość, która najczęściej kojarzy nam się z ciążą. Mdłości lub wymioty prawdopodobnie spowodowane są zwiększeniem hormonu hCG oraz estrogenu. Najczęściej występują rano zaraz po przebudzeniu, ale mogą pojawić się o każdej porze dnia. Pojawiają się mniej więcej od 4 tygodnia ciąży a ich koniec zazwyczaj przypada na 14 tydzień. Największe nasilenie zazwyczaj pojawia się koło 9 tygodnia. Nie każda kobieta doświadcza porannych mdłości, ale niestety są też takie, które borykają się z tą dolegliwością całą ciąże. Wymioty w ciąży mogą przybierać różne nasilenie. Mogą to być pojedyncze wymioty czy nudności rano, ale mogą to być również formę niepowściągliwych wymiotów, które mogę być wynikiem ciąż mnogiej, problemów z tarczycą, zaburzeń metabolicznych, np. otyłość, patologie trofoblastu.

 

  • nieustanne zmęczenie i senność – za tą dolegliwość odpowiada podwyższony progesteron. Na szczęście jest to dolegliwość, która kończy się wraz z pierwszym trymestrem.

 

  • bóle podbrzusza – zazwyczaj związane są z gwałtownymi zmianami, które zachodzą w naszym ciele, rozwijający płód potrzebuje coraz więcej miejsca w związku z czym nasza macica się rozciąga powodując lekkie skurcze. Natomiast jeżeli razem z bólem podbrzusza pojawia się plamienie lub krwawienie musimy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może to oznaczać wczesny etap poronienia. Ból podbrzusza może być też spowodowany innymi dolegliwościami nie związanymi z ciążą, więc jeżeli się przedłuża i jego intensywność wzrasta zawsze warto skonsultować to z lekarzem.

Nie jest powiedziane, że będą nam towarzyszyć wszystkie te dolegliwości może pojawić się tylko jedna z nich. Porównując swoje ciąże w pierwszej dokuczały mi tylko mdłości i nic więcej, natomiast w drugiej doświadczyłam wszystkich i trwało to równe 12 tygodni. Wkraczając w 13 tydzień wszystkie przykre dolegliwości ustały z dnia na dzień i tak zazwyczaj to wygląda u większości kobiet. Oczywiście zawsze są wyjątki i może zdarzyć się tak, że mdłości i wymioty będą nam towarzyszyć znacznie dłużej. Z czasem pojawiają się również kolejne charakterystyczne dla kobiet zmiany takie jak wrażliwość na zapachy czy zmiana apetytu.

Na szczęście z niektórymi przykrymi dolegliwościami w ciąży możemy walczyć i tak na mdłości świetnym rozwiązaniem jest imbir – dlatego też warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe lub herbatę imbirową. Warto też w pierwszych tygodniach ciąży o ile mamy taką możliwość jak najwięcej odpoczywać.

Jak najszybciej potwierdzić ciąże ?

Nie zależnie od tego czy planowaliśmy ciąże czy jest dla nas totalnym zaskoczeniem chcemy potwierdzić ją jak najszybciej. Jest na to kilka sposobów.

Pierwszą i najwcześniejszą metodą jest badanie krwi określają poziom bety hcg hormonu występującego głównie u kobiet w ciąży. Poziom tego hormonu wzrasta kilka dni od zapłodnienia, więc możemy wykonać je już w 3 tygodniu ciąży. Zwiększony poziom beta hcg to połowa sukcesu, gdyż w przypadku ciąży ważne jest, aby stężenie hcg podwoiło się w ciągu dwóch dni, dlatego też ważne jest powtórzenie badania.

Normy beta hcg

 
3 tydzień ciąży 5,8 – 71,2 mIU/ml
4 tydzień 9,5 – 750 mIU/ml
5 tydzień 217 – 7 138 mIU/ml
6 tydzień 158 – 31 795 mIU/ml
7 – 8 tydzień 3697 – 149 571 mIU/ml
9 – 12 tydzień 63 803 – 210 612 mIU/ml
13 – 16 tydzień 210 613 – 56 451 mIU/ml

Należy pamiętać, że jeżeli decydujemy się na badanie poziomu hcg w późniejszych tygodniach ciąży jego wartość nie koniecznie zostanie podwojona i nie oznacza to, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Oczywiście zdarzają się przypadki, że mimo braku podwojenia stężenia w pierwszych tygodniach ciąża się utrzyma i kończy się szczęśliwym rozwiązaniem.

Takie badanie wykonamy w każdym laboratorium diagnostycznym, nie musimy być na czczo. Koszt to ok. 30 zł. Wyniki w większości dostajemy już tego samego dnia.

Testy ciążowe są najbardziej dostępną metodą potwierdzania ciąży, ale nie koniecznie najszybszą, ponieważ niejednokrotnie nawet przy sporo spóźniającej się miesiączce nie dają jeszcze potwierdzenia. Na rynku pojawiły się już super czułe testy, które wychwytują hCG już na poziomie 10mlU/ml. Mimo to każdy producent zaleca wykonanie testy nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki.  Zaletą niewątpliwie jest dostępność testu, który dostaniemy w każdej aptece a nawet drogerii i wynik otrzymujemy już po 3 minutach. Po pozytywnym teście i tak najlepiej potwierdzić do badaniem poziomu bety hCG, wtedy będziemy mieć już pewność, bo oczywiście zdarzają się pomyłki.

Pierwsza wizyta u ginekologa

W momencie pojawienia się dwóch kresek na teście bądź po otrzymaniu wyników z podwyższoną wartością hCG pierwsza nasza myśl to …muszę iść do ginekologa… Prawda jest taka, że o ile nic nas nie niepokoi to możemy zaczekać nawet do 8 tygodnia ciąży, natomiast nie powinno się ono odbyć później niż 10 tydzień. Jest to szczególnie ważne dla rodziców, którzy będą ubiegać się o tzw. becikowe, gdyż jeden z wymogów to właśnie monitorowanie ciąży od 10 tygodnia.

Najprzyjemniejszym elementem pierwszej wizyty podczas ciąży niewątpliwie jest badanie ultrasonograficzne (USG), gdzie możemy zobaczyć rosnące w nas nowe życie. Będąc na wizycie w 7-8 tygodniu jest bardzo duża szansa, że zobaczymy bijące serduszko. Na pierwszej wizycie dostaniemy też wykaz badań, które musimy zrobić, są to:

  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
  • morfologia krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • przeciwciała odpornościowe,
  • badania diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych – HIV, HCV,
  • badanie w kierunku chorób tarczycy i wątroby,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki

Natomiast na każdą kolejną wizytę, które przy prawidłowo przebiegającej ciąży zazwyczaj są co 4 tygodnie wykonujemy morfologię krwi oraz ogólne badanie moczu, jeżeli jest potrzeba lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań.

Oprócz standardowych badań czeka nas jeszcze diagnostyka prenatalna, którą szczegółowo opiszę w kolejnym artykule.

Przed pierwszą wizytą  warto poświęcić trochę czasu na wybranie ginekologa, który będzie prowadził naszą ciąże. Warto wybrać takiego, który posiada dobry sprzęt do badań USG oraz posiada certyfikat FMF, dający uprawnienia do przeprowadzenia USG genetycznego. Nie możemy również zapomnieć o takich rzeczach jak odpowiednie traktowanie pacjentki, chęć udzielania wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania a bywa ich bardzo dużo, szczególnie, gdy to nasza pierwsza ciąża. Prawidłowa wizyta ginekologiczna powinna trwać nie krócej niż 30-40 min. Ginekolog powinien przeprowadzić zarówno badanie dopochwowe oceniając stan szyjki macicy jak również przeprowadzić badanie USG.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *